Kartuş mürekkebi nedir?

Kartuş mürekkebi, kırtasiye ürünlerinde ya da matbaalarda kullanılan boya ve mürekkeplerden farklı olarak; püskürtmeli yazıcılarda kullanılan kartuşlar için özel olarak üretilmiş mürekkeplerdir. Kullanım alanları gereği daha çok özelliği barındırması gereken, hassasiyetle üretilen sıvılardır. Kartuş dolum mürekkeplerinin mikron boyutundaki püskürtme deliklerinden geçebilecek kadar minik partiküllü ve uzun süreli beklemelerde havayla teması halinde katı tortu oluşturmayan kimyada olması amaçlanır. İkincil amaç ise üretilen mürekkebin çıktılarının ortam şartlarına dirençli olması ve renk tonaj uyumudur.

renk karışım oranları

Genel olarak 4 renk halinde kullanılan kartuş mürekkepleri CMYK grubundan oluşur. (CYAN, MAGENTA, YELLOW, BLACK). Halk arasında "mavi" ve "kırmızı" diye anılan "Cyan" ve "Magenta" gerçekte tam kırmızı ya da tam mavi olmayıp ara tonlardır. Örneğin gerçek mavi tonun oluşması için Cyan ile Magenta renkler belli oranlarda birbirleriyle karıştırılmaktadır, daha doğrusu; yazıcı bu iki rengi üst üste püskürterek kağıt yüzeyinde karıştırmış olur. Bu şekilde; farklı renkteki mürekkepler birbirleri üzerine püskürtülerek istenilen renk tonlarına yaklaşılmaya çalışılır. Profesyoneller sadece 4 renk mürekkebin bu iş için çok ideal olmadığının farkındadır. Bu yüzden daha başarılı sonuçlar için renk sayısı 6 veya üzeri olan yazıcılar kullanmaktadırlar. 6 renkli grupta fazladan açık mavi(Light Cyan) ve açık kırmızı(Light Magenta) renkler bulunurken renk sayısı daha fazla olan yazıcılarda Asıl Kırmızı(Red), Asıl Mavi(Blue), Yeşil, Beyaz ve Gri renkte mürekkepler bulunmaktadır. Kullanılan mürekkebin renk sayısı arttıkça alınan çıktının doğal tonlara yakınlığı da artmaktadır. Bu amaçla 12 renkte mürekkep kullanan cihazlar bile geliştirilmiştir.

Kartuş mürekkepleri ev/ofis tipi kullanıcılar söz konusu olduğunda temel olarak pigment tanecikli mürekkepler ve boyar maddeli mürekkepler(DYE) olarak ikiye ayrılır. Pigmentli ve DYE mürekkepler bibirlerine göre artıları ve eksileri olan türlerdir. Farklı kullanım özellikleri olduğu için günümüzde aynı yazıcıda ikisi birlikte de kullanılabilmektedir. 4 renkli yazıcılarda (CMYK) çoğunlukla siyah mürekkep pigment tanecikli, sarı-kırmızı-mavi renkler ise DYE türündedir. Bunun sebebi pigmentli siyah mürekkebin döküman çıktlarının keskin hatlı ve sudan etkilenmiyor oluşu, DYE türü renkli mürekkebin ise fotoğraf çıktılarının daha canlı oluşudur. Bu bakımdan renkli kartuşlar için pigmentli mürekkep arayışına girmek çoğu zaman gereksizdir. Bu arayış şu an için sadece bazı Epson renkli kartuşlar için mantıklıdır. (DURABrite mürekkepli kartuşlar)

Cescesor mürekkeplerine ulaşmak için tıklayınız.


İRTİBAT

İstanbul Merkez: 0216 310 78 00

Ankara Şube: 0312 358 99 43

Sanal Mağaza: www.cescesor.com

E-posta: info@cescesor.com


Copyright © 2007-2009 SORTEK Bilişim. Tüm hakları saklıdır.